Autor: Agnieszka Martowicz
Szkoła podstawowa, klasa 7
Temat: Wojna polsko-radziecka.
Cele:
- Poznasz przyczyny wojny polsko-radzieckiej.
- Dowiesz się, jaki był przebieg tego konfliktu.
- Prześledzisz proces formowania się wschodniej granicy Rzeczpospolitej po I wojnie światowej.
Drogi Uczniu!
Zapraszam Cię do prześledzenia prezentacji dotyczącej konfliktu polsko-radzieckiego, który miał miejsce tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jestem pewna, że już wiesz, że wywalczona w 1918 roku niepodległość nie oznaczała dla Polaków końca wojen. Nasze terytorium było okrojone, granice niestabilne, a zagrożenie rosło na wschodzie. W takim właśnie kontekście historycznym należy umieścić omawiane wydarzenia.
W zamieszczonej poniżej prezentacji znajdziesz wszystkie zagadnienia związane z tematem lekcji. Przez prezentację możesz przechodzić, nawigując strzałkami – slajd po slajdzie lub korzystając ze spisu treści, który przeniesie Cię do wybranego fragmentu prezentacji.
W materiale, oprócz pigułki informacyjnej, znajdziesz ćwiczenia interaktywne. Warto je wypełnić po prześledzeniu wszystkich części prezentacji. Podsumowaniem Twojej podróży w tamte czasy niech będzie piękna animacja, którą znajdziesz na ostatnim slajdzie.
PS
Dźwięk możesz wyłączyć, klikając na ikonkę głośniczka.
Zagadnienia z podstawy programowej:
Dział XXVIII. Odrodzenie państwa polskiego po I wojnie światowej.
2) Uczeń przedstawia proces wykuwania granic: wersalskie decyzje a fenomen Powstania Wielkopolskiego i powstań śląskich (zachód) – federacyjny dylemat a inkorporacyjny rezultat (wschód).
3) Uczeń opisuje wojnę polsko-bolszewicką i jej skutki (pokój ryski).